Brązowy medal Piotra Śliwińskiego na Mistrzostwach Europy

Wielkim sukcesem Piotra Śliwińskiego zakończyły się Mistrzostwa Europy Juniorów rozegrane we włoskim Varese w dniach 21-22 maja. Wioślarz z naszego klubu, płynący z Danielem Gałęzą z Drakkaru Gdańsk zdobył brązowy medal w konkurencji dwójek podwójnych.

 

Piotr Śliwiński i Daniel Gałęza (Drakkar Gdańsk) wywalczyli brązowy medal Mistrzostw Europy Juniorów.

 

Po udanych występach podczas regat międzynarodowych w Monachium wiedzieliśmy, że Polska dwójka podwójna jest w bardzo dobrej formie.

Jednak sobotni wyścig eliminacyjny wykazał, że zawody będą wyjątkowo trudne. Nasza dwójka w tym wyścigu zajęła drugą pozycję, gwarantującą bezpośredni awans do półfinału, przegrywając nieznacznie z dwójką Ukraińską. Za Polakami finiszowali Rumuni, Czesi i Mołdawianie.  

Ósmy czas eliminacji zapowiadał, że o awans do finału będzie trzeba stoczyć morderczą walkę. I taka właśnie walka o premiowane trzy miejsca toczyła się w półfinale.

Na półmetku nasi reprezentanci znajdowali się na piątej pozycji. Finisz jednak był kapitalny i Polska dwójka zwyciężyła w tym półfinale, wyprzedzając Chorwację o 0,12 sekundy, Grecję o 0,47 sekundy, Serbię o 1,22 sekundy. Na piątej pozycji była Szwajcaria a na szóstej Czechy.

Po zwycięstwie w półfinale nasza dwójka była stawiana w gronie faworytów do medalu. Wyścig finałowy miał także dużą dramaturgię. Naszej załodze pierwsza część dystansu szła jak po przysłowiowej grudzie. Widać było, że dużo sił pozostawili w półfinale, który rozgrywany był zaledwie cztery godziny wcześniej, zwłaszcza, że w drugim półfinale Turcy i Francuzi mięli zdecydowanie swobodniejszy wyścig. Na pierwszym tysiącu metrów Polacy wiosłowali na szóstej pozycji, tracąc do płynących na trzeciej pozycji, Ukraińców, długość dwóch łodzi. W drugiej części dystansu Piotr Śliwiński i Daniel Gałęza zaczęli mozolnie odrabiać straty. I ponownie kapitalny finisz pozwolił polskiej osadzie zakończyć ten wyścig na trzecim miejscu. Zwyciężyła Turcja przed Francją. Na czwartej pozycji linię mety minęła dwójka Chorwacka, przed Grecją i Ukrainą.

Medal Piotra Śliwińskiego, to kolejne wybitne osiągnięcie na światowej imprezie naszego Towarzystwa. Piotr Śliwiński jest drugim zawodnikiem w powojennej historii WTW Włocławek (po Fabianie Barańskim), któremu udało się przywieźć medal z Mistrzostw Europy. 

Za ten wyczyn serdecznie naszemu zawodnikowi gratulujemy.

 

Zdjęcia z Mistrzostw Europy:

Dodatkowe informacje