Mistrzostwa Europy juniorów w Monachium

Mistrzostwa Europy juniorów w Monachium zakończone. Była to ostatnia impreza wysokiej rangi rozgrywana w tym sezonie na świecie. W imprezie wystartowała dwójka włocławian, Julia Gęsicka i Piotr Śliwiński.

 

Julia Gęsicka startując w czwórce podwójnej przebiła się do finału A imprezy, co jest niewątpliwie sukcesem. Już wyścig eliminacyjny pokazał, że jest nieźle. Polska czwórka podwójna uplasowała się na drugiej pozycji, za reprezentacją Czech, wyprzedzając na finiszu Niemki, Serbki, Holenderki i Ukrainki. W wyścigu repasażowym nasze reprezentantki musiały zając minimum drugą pozycję aby awansować do finału, co też bardzo pewnie uczyniły, ulegając jedynie tegorocznym Mistrzyniom Świata - Szwajcarkom. W finale A walka o medal była poza zasięgiem polskiej osady, jednak po raz drugi wygrana z Niemkami pozwoliła naszym zawodniczkom ukończyć zawody na wysokiej, piątej pozycji. Zwyciężyła załoga Rumunii przed Szwajcarią, Włochami i Czeszkami.

 

Męska czwórka podwójna z Piotrem Śliwińskim w pierwszym wyścigu eliminacyjnym walczyła do połowy dystansu. Na półmetku, nie mając szans na pierwsze lub drugie miejsce w wyścigu, które premiowały awans do półfinału, odpuściła, oszczędzając siły na popołudniowy repasaż.  Wyścig repasażowy został rozegrany koncertowo i nasi reprezentanci odnieśli w nim zwycięstwo, zostawiając za sobą Rumunię, Węgry, Serbię, Chorwację i Estonię.

W sobotnim półfinale po cichu liczyliśmy, że naszej czwórce uda się przebić do finału. Niestety przeciwnicy okazali się za silni. Polacy ukończyli półfinał na piątym miejscu za Rosją, Białorusią, Włochami i Bułgarią, wyprzedając Węgrów. W finale B nasi zawodnicy minęli celownik na trzeciej pozycji, minimalnie za Norwegią, kończąc Mistrzostwa Europy na dziewiątej pozycji.

 

Podsumowując, polskie czwórki podwójne z Julią Gęsicką i Piotrem Śliwińskim w tym roku nie były w stanie nawiązać walki o medale w najważniejszych światowych imprezach juniorów, jednak są to zespoły bardzo perspektywiczne.

Cała męska czwórka podwójna, to roczniki 2004, które w przyszłym roku jeszcze będą juniorami. W kobiecej czwórce podwójnej jedynie Julia Sulik z SMS Wałcz kończy wiek juniorki.

 

Zdjęcia z Mistrzostw Europy Juniorów

Dodatkowe informacje