Julia Gęsicka z kwalifikacją na Mistrzostwa Świata Juniorów!

W sobotę i niedzielę 26 i 27 czerwca, w Kruszwicy odbywały się Centralne Regaty Kwalifikacyjne Juniorów. W sobotę młodzi wioślarze walczyli o kwalifikację do Kadry Narodowej Juniorów w konkurencji jedynek i dwójek bez sternika. Sobotnie wyścigi były decydującą rozgrywką o to, kto kwalifikuje się do reprezentacji na Mistrzostwa Świata lub na regaty Coupe de la Junesse, które są europejskimi mistrzostwami zaplecza elity juniorów - uczestniczą w tych regatach zawodnicy w wieku 17 lat.

 

 

 

System kwalifikacji do finałów był wyjątkowo trudny, który nie wybaczał u zawodników jakiegokolwiek błędu, czy choćby odrobiny słabości. W jedynkach juniorek rozegrano osiem wyścigów eliminacyjnych, z których spośród ośmiu zwyciężczyń, do finału A kwalifikowało się tylko sześć z najlepszymi czasami.

W konkurencji jedynek, WTW Włocławek reprezentowały cztery zawodniczki: Julia Gęsicka, Magdalena Szprengiel, Wiktoria Zając i Wiktoria Małkowska. W wyścigach eliminacyjnych, które trzymały wszystkich w dużym napięciu i były bardzo wyrównane, najlepiej wiosłowała Julia Gęsicka, która zwyciężyła swój przedbieg uzyskując piąty czas dnia i zakwalifikowała się do finału A.

Magdalena Szprengiel uplasowała się na drugim miejscu swojego przedbiegu, jednak uzyskany czas zapewnił jej dopiero miejsce w finale D. Także do finału D zakwalifikowała się Wiktoria Zając. Czwarta z naszych zawodniczek, Wiktoria Małkowska, po niezłym biegu dotarła do finału E.

Finał A jedynkarek decydował praktycznie o wszystkim, ponieważ pierwsza czwórka zawodniczek otrzymywała kwalifikację do Mistrzostw Świata. W tym bardzo trudnym wyścigu, znakomicie rozłożyła siły Julia Gęsicka, która po kapitalnym finiszu minęła linię mety jako trzecia.

O zwycięstwo w finale D walczyły dwie nasze zawodniczki. Ostatecznie wygrała Wiktoria Zając przed Magdaleną Szprengiel, co dało naszym zawodniczkom ostatecznie 19. i 20. pozycję na tych zawodach. Wiktoria Małkowska w finale E z powodu błędu technicznego uplasowała się na szóstej pozycji.

 

W jedynkach juniorów, również wystawiliśmy do zawodów czterech zawodników: Macieja Sieraczkiewicza, Piotra Śliwińskiego, Patryka Sadokierskiego i Filipa Niewiadomskiego.

Zasady kwalifikacji były analogiczne jak w jedynkach juniorek. Tutaj także zwyciężył w swoim wyścigu eliminacyjnym nasz Piotr Śliwiński, jednak z ósmym czasem, co nie dało niestety miejsca w finale A.

Bardzo dobrze startował drugi nasz reprezentant, Patryk Sadokierski, który awansował ze swoim czasem do finału C. Wynik Filipa Niewiadomskiego i Macieja Sieraczkiewicza usadowił ich w finale D.

W finale B w którym wystartował Piotr Śliwiński stawką była kwalifikacja na  regaty Coupe de la Junesse. Rywalizacja do samego końca była bardzo wyrównana. Pięciu pierwszych zawodników zmieściło się w 2,5 sekundach. Piotr Śliwiński zajmując trzecią pozycję, zapewnił sobie występ w regatach Coupe de la Junesse. 

Pozostali nasi zawodnicy osiągnęli następujące rezultaty:

  • Patryk Sadokierski - 3 m-ce w finale C
  • Maciej Sieraczkiewicz -  4 m-ce w finale D
  • Filip Niewiadomski - 6 m-ce w finale D

 

W konkurencji dwójek bez sterniczki nie udało się naszym zawodniczkom, Wiktorii i Weronice Klasińskiej zakwalifikować do finału A. Ostatecznie zajęły drugą pozycję w finale B. Ostatnią zawodniczką WTW Włocławek była Julia Garbarczyk, która w jedynkach juniorek młodszych w finale D uplasowała się na trzeciej pozycji.

 

Niedzielne zawody rozgrywane były już tylko w układach klubowych, jako przymiarka do nadchodzących Mistrzostw Polski Juniorów.

Tutaj klasą dla siebie była czwórka podwójna, która będzie bronić ubiegłorocznego tytułu mistrzowskiego. Włocławianie, płynący w zestawieniu, M. Sieraczkiewicz, P. Śliwiński, P. Sadokierski i F. Niewiadomski, zdeklasowali rywali, bijąc największych rywali z MOS Ełk aż o 10 sekund.

W finałach jedynek juniorek drugie miejsce zajęła Wiktoria Zając.

W dwójkach podwójnych juniorek nie udało się awansować do finału A Julii Gęsickiej i Magdalenie Szprengiel. W finale B odniosły zdecydowane zwycięstwo i mamy nadzieję, że brak awansu do finału był przypadkiem.

 

Ogólnie regaty w Kruszwicy pokazały, że część naszych załóg prezentuje już bardzo dobrą formę w tym okresie, pozostałe zaś muszą jeszcze nad tą formą popracować.

Zdecydowanie największy życiowy sukces osiągnęła Julia Gęsicka, która zakwalifikowała się do Kadry Narodowej na Mistrzostwa Świata Juniorów w Plovdiv, nawiązując powoli do wybitnych osiągnięć jej starszych koleżanek.

Również o dużym sukcesie możemy mówić w przypadku Piotra Śliwińskiego, który uzyskał kwalifikację do bardzo prestiżowych regat Coupe de la Junesse. 

Jest to niewątpliwie nagroda dla tych zawodników za ciężką pracę i poświęcenie na treningach. Nie należy tutaj także zapomnieć o zaangażowaniu rodziców, trenerów, klubu, sponsorów w postaci Urzędu Miasta Włocławka i Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu a także wszystkich innych, których tutaj nie jesteśmy w stanie wymienić.

 

Dodatkowe informacje