Sportowe podsumowanie roku 2019

Minął rok 2019, 133 sezon wioślarski WTW Włocławek. Dla włocławskich wioślarek i wioślarzy był to jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy, w całej historii klubu. Medale Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy, Pucharu Świata, Mistrzostw Polski, starty międzynarodowe, to wszystko działo się we Włocławskim Towarzystwie Wioślarskim w 2019 roku. W punktacji sportu młodzieżowego, z ponad 100 punktami, WTW osiągnęło najlepszy rezultat od 10 lat.

 

Rok 2019 to zdecydowanie rok FABIANA BARAŃSKIEGO. Nasz wybitny zawodnik przebił się do światowej czołówki, w sposób raczej w świecie niespotykany.

Po bardzo udanym debiucie w Pucharze Świata na czwórce podwójnej w bułgarskim Plovdiv, decyzją trenerów, nasz zawodnik reprezentował Polskę na Mistrzostwach Europy w konkurencji dwójek podwójnych wraz z Mirosławem Ziętarskim (AZS UMK Toruń). Konfrontacja naszego, dwudziestoletniego Fabiana Barańskiego, z elitą światowego wioślarstwa, w tak trudnej konkurencji jaką jest dwójka podwójna, wydawała się skazana na porażkę.

Włocławsko-toruński zespół dwójki podwójnej to: zawodnik, który dopiero rozpoczął rywalizację w światowej elicie i zawodnik doświadczony, który już osiągał światowe sukcesy. Zestawienie tych zawodników okazało się mieszanką wybuchową. Już sygnały ze zgrupowaniu w Wałczu informowały, że debel Ziętarski-Barański pływa bardzo szybko. Informacje powyższe, Polacy potwierdzili w Lucernie, zwyciężając wszystkie wyścigi. Złoty Medal Mistrzostw Europy Seniorów, po finale, w którym zawał serca wśród nas kibiców był bliski, to największy wynik w historii WTW Włocławek. Po medalu olimpijskim w 1996 r. Anety Szczepańskiej jest to największy sukces sportu włocławskiego.

Po tym sukcesie Fabian na trwale zadomowił się w pierwszej reprezentacji Polski i będąc szlakowym czwórki podwójnej, odniósł kolejne znaczące zwycięstwa w Pucharze Świata w Poznaniu i Rotterdamie, kończąc zwycięstwem rywalizację w cyklu Pucharu Świata.

Najważniejsza impreza roku dla naszego zawodnika w austriackim Linzu, to kolejny wielki i najważniejszy w  tym sezonie sukces. Wicemistrzostwo Świata i kwalifikacja olimpijska czwórki podwójnej zwieńczyła tak rewelacyjny sezon włocławianina.

 

Sezon 2019 to także sezon zawodniczki najmłodszego pokolenia WTW Włocławek - Julii Gęsickiej, która rozpoczęła sezon świetnymi występami na Regatach Otwarcia Sezonu w Poznaniu. Julia zadebiutowała w tym roku w reprezentacji Polski, startując z Magdaleną Szprengiel w konkurencji dwójek podwójnych na Regatach Olympic Hopes w węgierskim Velence. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży zakończyła się dwoma triumfami: w dwójce podwójnej, wraz z Magdaleną Szprengiel i w czwórce podwójnej, na której płynąc wraz z Wiktorią Orlińską i Weroniką i Wiktorią Klasińską popisały się nieprawdopodobnym wprost finiszem. Start dwójki podwójnej do samego końca stał pod znakiem zapytania, ze względu na kontuzję partnerki. Biorąc pod uwagę to, że Magdalena od startu w Velence, przez blisko dwa miesiące zaledwie trzykrotnie była w stanie zrobić lekki trening na wodzie, to tym bardziej to złoto jest wymowne.

W historii WTW Włocławek tylko dwukrotnie zawodnikom udało się zdobyć dwa złote medale na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. W roku 2002 Paulina Wojciechowska wygrała w jedynkach i dwójce podwójnej oraz w roku 2004 Marta Liniewska i Kinga Mikołajczyk w konkurencji dwójek bez sterniczki i ósemek.

 

Świetnie na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży startowali także juniorzy młodsi. Dwa medale brązowe zdobyli Maciej Sieraczkiewicz i Piotr Śliwiński w dwójce podwójnej, i wraz z Filipem Niewiadomskim i Patrykiem Sadokierskim w czwórce podwójnej. Bardzo blisko pozycji medalowej finiszowały w dwójce bez sterniczki siostry Klasińskie, zajmując czwartą pozycję.

Tegoroczny start na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży był najlepszym od kilkunastu lat.

Lepiej startowaliśmy tylko w latach:

2001 – 2 złote, 1 srebrny i 2 brązowe medale

2002 – 4 złote, 2 srebrne i 1 brązowy medal

2004 – 2 złote, 3 srebrne i 1 brązowy medal

 

W rywalizacji juniorów nie osiągnęliśmy tak znaczących sukcesów, jednak na pewno nie byliśmy tłem dla innych.

Świetny start i srebrny medal Oliwii Muraskiej na Mistrzostwach Polski na ergometrze w Tarnobrzegu zwiastował udany sezon dla naszej zawodniczki. Jadnak różnego rodzaju problemy były przyczyną tego, że Oliwia nie wykorzystała drzemiącego w niej potencjału i na Międzynarodowych Regatach w Monachium, nie udało jej się zakwalifikować do Mistrzostw Europy. Na Mistrzostwach Polski Juniorów obroniła zeszłoroczny brązowy medal, potwierdzając przynależność do krajowej czołówki juniorek.

Bardzo dobrze zademonstrował swoje przygotowanie do sezonu Łukasz Żmudziński, który na mistrzostwach Polski Juniorów zakwalifikował się do finału jedynek juniorów. Również świetny występ odnotował Łukasz w dwójkach podwójnych. Płynąc z Adamem Sieraczkiewiczem byli o krok od medalu, zajmując jedno miejsce poza podium.

Konsekwentna praca zaczyna przynosić rezultaty, czego efektem był bardzo udany start Łukasza Żmudzińskiego na Centralnych Regatach Jesiennych, na których zakwalifikował się do finału jedynek seniorów i jest już w gronie szerokiej kadry młodzieżowców. 

 

Warte odnotowania jest także osiągnięcie Grzegorza Ziółkowskiego, który zakwalifikował się do finału jedynek na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski.

Oprócz wszystkich wyżej wymienionych, należy także wspomnieć o innych zawodnikach WTW, którzy robią sukcesywne postępy i być może w tym sezonie będziemy pozytywnie zaskoczeni z ich wyników.

Do tej grupy należy przede wszystkim Joanna Reclaf, Wiktoria Małkowska czy Wiktoria Zając.

Atmosfera do konsekwentnej pracy na treningach wśród większości naszych zawodników jest bardzo dobra o czym świadczą wyniki corocznych przedświątecznych sprawdzianów na ergometrach na długich dystansach.

W grudniu 2019 roku padło kilka bardzo dobrych wyników. Przede wszystkim na dystansie 12 000 m został wymazany rekord 16-latków, który od 2002 roku należał do Jakuba Żaka i wynosił 43:57,9. Z rekordem tym rozprawił się najpierw Patryk Sadokierski uzyskując czas 43:57,6 a następnie Maciej Sieraczkiewicz poprawił ten wynik uzyskując; 43:52,0.

 

Kolejnym bardzo dobrym wynikiem na 12 000 m wśród 15-latków popisał się Piotr Śliwiński, który czasem 44:51,0 odnotował trzeci wynik w historii WTW.

Widząc tą ambicję i konsekwencję w realizacji celów wśród naszych zawodniczek i zawodników, jestem przekonany, że tegoroczny sezon 2020 roku przyniesie nam wszystkim wiele satysfakcji, czego serdecznie w Nowym Roku życzę.

 

Trener WTW Włocławek

Krzysztof Gabryelewicz

 

Dodatkowe informacje