Fabian Barański wicemistrzem świata!

 

Znakomicie zakończyły się Mistrzostwa Świata w wioślarstwie, które odbywały się w okresie 25.08-01.09.2019 roku, na torze regatowym Ottensheim w Linzu (Austria).

Mistrzostwa Świata kończyły bardzo trudny dla wioślarzy tegoroczny sezon. Oprócz walki o medale, wioślarze z całego świata walczyli o kwalifikacje olimpijskie, do Igrzysk w Tokio. Tegoroczna impreza zgromadziła rekordową ilość rywalizujących reprezentacji. Aż 80 krajów wystawiło swoje zespoły.

 

Zawodnik WTW, Fabian Barański reprezentował Polskę w konkurencji czwórek podwójnych. Nasza osada płynąca w składzie: Fabian Barański, Szymon Pośnik (AZS Warszawa), Wiktor Chabel (Posnania Poznań) i Dominik Czaja (AZS Warszawa) należała do faworytów.

Nasi zawodnicy zwyciężyli we wszystkich zawodach Pucharu Świata w tym sezonie, jednak Mistrzostwa Świata rządzą się innymi prawami. Aby uzyskać kwalifikacje olimpijskie, każda reprezentacja przyjechała do Linzu w optymalnej formie.

 

Do rywalizacji w eliminacjach, 25 sierpnia przystąpiło 17 czwórek podwójnych. Polacy wylosowali w przedbiegu Rosję, Mołdawię, Chiny, USA i Austrię. Wyścig od samego startu rozgrywany był pod dyktando Polaków, którzy odnieśli zwycięstwo uzyskując kwalifikację do półfinału. O drugie premiowane miejsce, stoczyli bardzo efektowną walkę Rosjanie z Chińczykami, która to zakończyła się minimalnym zwycięstwem Rosjan. W eliminacjach bardzo mocno zaprezentowali się Holendrzy, którzy wprost zmiażdżyli zeszłorocznych Mistrzów Świata, Włochów.

Cztery dni musieliśmy czekać na półfinały, które rozgrywane były we czwartek 29 sierpnia. Polska czwórka trafiła na trudniejszy półfinał, w którym miała za przeciwników reprezentacje Estonii, Włoch, Australii, Wielkiej Brytanii i Ukrainy. Włosi, Australia i Ukraina to trzy zeszłoroczne najlepsze zespoły. 

W półfinale od samego startu olbrzymie tempo narzucili Włosi, którzy uzyskali pół łodzi przewagi nad naszymi zawodnikami. Na ostatnich 250 metrach Polacy zainicjowali potężny atak, który jednak został przez osadę włoską odparty.

Zwyciężyli Włosi, którym do rekordu świata zabrakło niespełna sekundy. Polacy minęli metę o 0,8 sekundy za Włochami, bijąc zdecydowanie stary rekord Polski. Trzecią, premiowaną awansem do finału pozycję zajęła Australia.


Powyższy półfinał był jednym z najszybszych wyścigów w historii wioślarstwa. W drugim półfinale Holendrzy rozjechali wszystkich rywali osiągając również doskonały wynik, 1,3 sekundy do rekordu świata.

Wynik półfinałowy zagwarantował Polskiej czwórce kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020.

 

Finał Mistrzostw Świata, po uzyskaniu kwalifikacji olimpijskiej pozwolił naszym zawodnikom startować z mniejszą presją.

Nasza czwórka rozpoczęła wyścig zgodnie z założoną taktyką na ten finał, bardzo mocno, próbując uciec Holendrom i Włochom. Na pierwszych pięciuset metrach uzyskaliśmy przewagę. Jednak w trakcie dystansu czwórka holenderska zaczęła odpływać rywalom. Polacy rozpoczęli bój z Włochami. Za półmetkiem nastąpił atak Australijczyków i zaczęło być trochę nerwowo. Jednak reprezentantom Australii sił wystarczyło na 200 metrów i wkrótce zaczęli gasnąć. Finisz wyścigu finałowego to determinacja pomiędzy Włochami i Polakami. Srebrny medal Fabiana Barańskiego i kwalifikacja olimpijska, to największy sukces w historii włocławskiego wioślarstwa. Jeden z największych sukcesów włocławskiego sportu.

 

Rok 2019, to zdecydowany rok Fabiana Barańskiego. Nasz dwudziestoletni zawodnik, stał się największym światowym odkryciem w tym sezonie.

Zwycięstwo w Mistrzostwach Europy w dwójce podwójnej z Mirosławem Ziętarskim, zwycięstwa we wszystkich edycjach Pucharach Świata i wicemistrzostwo świata, a także kwalifikacja olimpijska, to niewiarygodne wyniki Fabiana.

Teraz po wyczerpującym sezonie rozpoczynamy zasłużony okres regeneracji.

 

Fotorelacja z Mistrzostw Świata

Dodatkowe informacje