Włocławskie dwójki ze sternikiem

Dwójka ze sternikiem, to niegdyś jedna z najbardziej prestiżowych konkurencji w wioślarstwie. Po raz pierwszy o medal olimpijski, wyścigi w dwójkach ze sternikiem rozegrano w 1900 roku w Paryżu. Po Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku, konkurencja ta została zniesiona z programu Igrzysk, kosztem konkurencji wagi lekkiej.

 

Po Igrzyskach w Barcelonie następował coraz większy regres w tej konkurencji, aż w ostatnich latach została ona wycofana także z programu Mistrzostw Świata.

W Włocławskim Towarzystwie Wioślarskim dwójka ze sternikiem była najważniejszą konkurencją, w której odnosiliśmy w poprzednim stuleciu najwięcej sukcesów.

W okresie międzywojennym sztandarową osadą WTW była dwójka ze sternikiem: Wiktor Szelągowski, Henryk Grabowski ze sternikiem Tadeuszem Gaworskim lub Henrykiem Kawalcem.

W 1929 r. nasza dwójka ze sternikiem wtargnęła przebojem na światowe tory regatowe. Na Mistrzostwach Europy w Bydgoszczy, Grabowski i Szelągowski ze sternikiem Gaworskim zdobyli brązowy medal. Zwyciężyli znakomici Włosi, bracia Renzo i Pier Luigi Vestrini ze sternikiem Cesare Milanim. Również na Mistrzostwach Polski nasz osada potwierdziła swoją dominację zdobywając złoty medal.

 

Dwójka ze sternikiem w składzie Henryk Grabowski (szlakowy), Wiktor Szelągowski i sternik Tadeusz Gaworski.

 

W roku 1930 nie udało się naszej dwójce stanąć na podium Mistrzostw Europy, rozgrywanych w belgijskim Liege. Jednak na Mistrzostwach Polski włocławianie obronili tytuł mistrzowski. Rok później (1931) podczas Mistrzostw Europy w Paryżu Grabowski i Szelągowski już se sternikiem Henrykiem Kawalcem zajęli wysoką, piątą pozycję. Mistrzostwa Polski, to kolejny, już trzeci z rzędu tytuł Mistrzów Polski w dwójkach ze sternikiem.

Mistrzostwa Europy 1932 roku w Belgradzie to kolejny wielki sukces naszej załogi, która po raz drugi sięgnęła po medal brązowy na starym kontynencie. Był to jedyny medal zdobyty przez Polskę na tej imprezie. Tym razem włocławianie ulegli Holendrom i Włochom. Na Mistrzostwach Polski osada WTW już tradycyjnie nie dała szans rywalom i po raz czwarty stanęła na najwyższym stopniu podium.

Rok 1932 był ostatnim rokiem hegemoni dwójki ze sternikiem WTW Włocławek. Grabowski, Szelągowski ze sternikiem Kawalcem nie wygrali już więcej tej konkurencji.

Jeszcze Grabowskiemu i Szelągowskiemu udało się zwyciężyć w dwójkach bez sternika na Mistrzostwach Polski w 1933 roku. Także w 1933 roku nasi zawodnicy stoczyli bardzo trudną rywalizację o kwalifikację do Mistrzostw Europy z poznańską dwójką bez sternika.

Start włocławian w Mistrzostwach Europy rozgrywanych w Budapeszcie w dwójce bez sternika nie zakończył się sukcesem. Był to ostatni start Grabowskiego i Szelągowskiego w Mistrzostwach Europy. Wkrótce po budapesztańskiej imprezie Wiktor Szelągowski podupadł na zdrowiu. Odezwały się problemy zdrowotne po czasach kampanii obronnej z 1920 r., kiedy to dostał się do niewoli. Nasz wybitny sportowiec ukończył kurs trenera w Warszawskim Instytucie Wychowania Fizycznego. Niestety śmierć w 1935 roku przerwała plany trenerskie Wiktora Szelągowskiego. Wiktor Grabowski zmarł męczeńską śmiercią w czasie okupacji a Henryk Kawalec zginął w walce z okupantem.

 

Po wybitnej, przedwojennej naszej dwójce ze sternikiem, włocławscy wioślarze przez wiele lat nie liczyli się w Polsce w tej konkurencji. Pierwszą dwójką ze sternikiem, która zaakcentowała swoją pozycję w rywalizacji ogólnopolskiej była osada pływająca w składzie: Bogumił Piątek, Benedykt Mielczyński ze sternikiem Włodzimierzem Majewskim. W latach 1970 i 1971 należeli do czołówki juniorów w kraju, zajmując w Mistrzostwach Polski juniorów czwarte i szóste miejsce.

Pierwszą medalową dwójką ze sternikiem od czasu Grabowskiego i Szelągowskiego była dwójka ze sternikiem w składzie Bogdan Białkowski, Jarosław Biegała, sternik Andrzej Andrzejewski, która na Mistrzostwach Polski juniorów w 1974 roku zdobyła brązowy medal.

 

Bogdan Białkowski, Jarosław Biegała i sternik Andrzej Andrzejewski.

 

Rok później w dwójce, Bogdana Białkowskiego zastąpił Zbigniew Szuliński i ponownie występ na Mistrzostwach Polski zakończył się brązowym medalem. W tym samym roku zanotowaliśmy także pierwszy międzynarodowy start włocławskiej dwójki ze sternikiem w składzie Jarosław Biegała, Janusz Achrem, sternik Andrzej Andrzejewski. Nasi zawodnicy założyli koszulki z orłem na piersi, po 41 latach nieobecności włocławian na torach europejskich. Na regatach Przyjaźni po przedbiegach nasi zawodnicy byli faworytami do zwycięstwa. Niestety dwukrotny falstart pogrzebał szansę na start w Mistrzostwach Świata, ponieważ Regaty Przyjaźni były kwalifikacją do Mistrzostw Świata.

W roku 1976 na Mistrzostwach Polski Juniorów świetną formę zaprezentowała dwójka ze sternikiem płynąca w składzie: Paweł Groblewski, Andrzej Sadłowski, sternik Ryszard Zabłotowicz, która zdobyła srebrny medal.

 

Dwójka ze sternikiem Paweł Groblewski, Andrzej Sadłowski i sternik Ryszard Zabłotowicz.

 

Rok później Paweł Groblewski, Krzysztof Więczkowski ze sternikiem Grzegorzem Studzińskim na tej samej imprezie zdobyli medal brązowy.

Rok 1979 to wielki sukces dwójki: Grzegorz Dudziński, Krzysztof Gabryelewicz sternik Mirosław Nakonowski, którzy na Mistrzostwach Juniorów odnieśli spektakularne zwycięstwo.

 

Dwójka ze sternikiem Grzegorz Dudziński, Krzysztof Gabryelewicz, sternik Mirosław Nakonowski.

 

W 1980 roku ta sama dwójka potwierdziła swoją dominację w kraju i obroniła zeszłoroczny tytuł Mistrzów Polski. Dudziński, Gabryelewicz, Nakonowski uczestniczyli w konkurencji dwójek ze sternikiem w wielu imprezach międzynarodowych. W bardzo silnie obstawionych regatach w Berlinie zajęli drugą pozycję a podczas międzynarodowych regat w Villach zakończyli rywalizację na czwartym miejscu.

 

Grzegorz Dudziński, Krzysztof Gabryelewicz, sternik Mirosław Nakonowski z trenerem Tadeuszem Gawrysiakiem.

 

W 1981 roku po odejściu Krzysztofa Gabryelewicza, dwójka ze sternikiem w zestawieniu: Grzegorz Dudziński, Dariusz Uniżycki sternik Robert Kowalski wywalczyła brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorów.

W 1982 r. osiągnięcia swych poprzedników kontynuowała dwójka: Piotr Klomfas, Paweł Gładkowski ze sternikiem Pawłem Groszewskim, zdobywając medal srebrny na Mistrzostwach Polski Juniorów.

 

Piotr Klomfas, Paweł Gładkowski i sternik Paweł Groszewski.

 

W roku 1983 ta sama dwójka wiosłując ze sternikiem Ireneuszem Andrzejewskim zakończyła udział w Mistrzostwach Polski na trzeciej pozycji.

 

W latach 1984, 1985 i 1986 nie zanotowaliśmy sukcesów medalowych w tej konkurencji. Dopiero w 1987 roku za sprawą dwójki: Tomasz Bugdał, Andrzej Gawrysiak, sternik Bartosz Sieradzki, na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski włocławianie zdobyli medal srebrny.

 

Tomasz Bugdał i Andrzej Gawrysiak z trenerem Tadeuszem Gawrysiakiem.

 

Ponownie srebrny medal na Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w 1990 roku stał się udziałem dwójki płynącej w składzie: Andrzej Jastrzębski, Robert Słomka, sternik Mariusz Andrzejczak. Rok później nasi zawodnicy potwierdzili swoje medalowe aspiracje i po raz drugi stanęli ze sternikiem Mariuszem Spoździałem na drugim stopniu podium.

 

Andrzej Jastrzębski, Robert Słomka, sternik Mariusz Andrzejczak i trener Tadeusz Gawrysiak.

 

Sześć lat musieliśmy poczekać na kolejny medal włocławskiej dwójki ze sternikiem, kiedy to Bartosz Drujczyk, Sebastian Mironowicz ze sternikiem Piotrem Dorszem zdobyli brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w Kruszwicy, w lipcu 1997 roku.

 

Bartosz Drujczyk, Sebastian Mironowicz i sternik Piotr Dorsz na najniższym stopniu podium.

 

W 2000 roku błyskotliwe zwycięstwo na Mistrzostwach Polski Juniorów odniosła dwójka ze sternikiem, Adrian Stasiewicz, Adam Władek, sternik Tomasz Łęga. Ci sami zawodnicy na Mistrzostwach Seniorów rok później zdobyli medal brązowy.

 

Adrian Stasiewicz, Adam Władek i sternik Tomasz Łęga wraz z trenerem Tadeuszem Gawrysiakiem na najwyższym stopniu podium.

 

Adam Władek, Adrian Stasiewicz i sternik Tomasz Łęga.

 

Także brązowym medalem w roku następnym start na Mistrzostwach Polski Juniorów zakończyli Michał WilińskiTomasz Mrozowicz, sternik Tomasz Łęga.

Kolejnymi brązowymi medalistami Mistrzostw Polski juniorów w dwójkach ze sternikiem w roku 2004 byli Ariel Dombrzał, Kamil Kaluziński, sternik Patryk Pszczółkowski.

 

Ariel Dombrzał, Kamil Kaluźiński i sternik Patryk Pszczółkowski.

 

W 2005 roku brązową passę w tej konkurencji przedłużyli Paweł Lewandowski, Krzysztof Gradowski, sternik Patryk Pszczółkowski. Ten start był ostatnim sukcesem włocławskich wioślarzy w ciągu sportowych wydarzeń, kiedy to dwójka ze sternikiem była wiodącą lub znaczącą konkurencją w procesie szkolenia w naszym klubie.

 

Paweł Lewandowski, Krzysztof Gradowski i sternik Patryk Pszczółkowski.

 

Dziesięć lat później na Mistrzostwach Polski Juniorów w 2015 roku nasi wybitni zawodnicy, Filip Pałucki i Miłosz Baranowski, ze sternikiem Adamem Jakubasem zdobywając złoty medal wspaniale zamknęli piękną kartę w historii dwójek ze sternikiem Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego.

 

Miłosz Baranowski, Filip Pałucki i sternik Adam Jakubas.

 

Od roku 2018 konkurencja dwójki ze sternikiem wypadła z programu Mistrzostw Polski i nie jest już rozgrywana.

 

Podsumowując, włocławianie zdobyli w dwójkach ze sternikiem:

  • 8 tytułów Mistrza Polski w latach: 1929, 1930, 1931, 1932, 1979, 1980, 2000 i 2015
  • 5 tytułów Wicemistrza Polski w latach: 1976, 1982, 1987, 1990 i 1991
  • 10 brązowych medali w latach: 1973, 1974, 1977, 1981, 1983, 1997, 2001, 2002, 2004, 2005 

 

Barw narodowych w konkurencji dwójek ze sternikiem bronili:

Wioślarze

  • Henryk Grabowski w latach: 1929, 1930, 1931 i 1932
  • Wiktor Szelągowski w latach: 1929, 1930, 1931 i 1932
  • Jarosław Biegała w roku 1974
  • Janusz Achrem w roku 1974
  • Grzegorz Dudziński w roku 1980
  • Krzysztof Gabryelewicz w latach: 1980, 1982, 1985 i 1986

Sternicy

  • Tadeusz Gaworski w latach: 1929, 1930
  • Henryk Kawalec w latach: 1931 i 1932
  • Andrzej Andrzejewski w roku 1974
  • Mirosław Nakonowski w latach: 1979 i 1980

 

Dodatkowe informacje