Życzenia noworoczne od DKF „Ósemka”

Dyskusyjny Klub Filmowy „Ósemka życzy wszystkim przyjaciołom i sympatykom pomyślnego, spokojnego Nowego Roku. W gonitwie życia, w pogoni za szczęściem, którego życzymy sobie najczęściej, gubimy to co jest najcenniejsze: czas, zdrowie i radość chwili. Na Nowy Rok życzymy więc czasu, by życiem się cieszyć, okazji do wielu spotkań i niebanalnych rozmów, filmów, które warto zobaczyć i nieustającej ciekawości świata.


 
 
FILMOWY REMANENT W DKF ÓSEMKA
 
Za nami kolejny rok istnienia na włocławskiej mapie kultury. Możliwość oglądania filmów w ciszy i skupieniu, bez reklam i popcornu znajduje we Włocławku swoich zwolenników. Ale nie tylko komfort oglądania filmów jest decydujący. Nasz DKF jest przede wszystkim dowodem poszukiwania przez włocławskich kinomanów innych od obowiązujących w kulturze masowej form kontaktu z kulturą filmową. Prezentowane przez nas filmy tworzą bowiem repertuar określony jako niekomercyjny, tzw. kino artystyczne, wartościowe i ambitne. DKF-owa widownia jest pozytywnie postrzegana przez dystrybutorów filmowych z którymi współpracujemy. Dzięki temu mieliśmy możliwości zaprezentowania filmów przed oficjalnymi premierami.

 

W 2015 roku na naszych cyklicznych czwartkowych seansach można było obejrzeć 21 filmów:

  1. Między nami dobrze jest, reż.: Grzegorz Jarzyna
  2. Buntownik bez powodu, reż.: Nicholas Ray
  3. Lewiatan, reż.: Andriej Zwiagincew
  4. Turysta, reż.: Ruben Östlund
  5. Dzikie historie, reż.: Damián Szifrón
  6. Dumni i wściekli, reż: Matthew Warchus
  7. Violet, reż.: Bas Devos
  8. Pod ochroną, reż.: Diego Lerman
  9. Mama, reż.: Xavier Dolan
  10. Optymistki reż.: Gunhild Magnor
  11. Citizenfour, reż.: Laura Poitras
  12. Miłość od pierwszego ugryzienia, reż.: Thomas Cailley
  13. Wizyta, reż.: Michael Madsen
  14. Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu, reż.: Roy Andersson
  15. Sens życia oraz jego brak, reż.: Gabor Reisz
  16. Manglehorn, reż.: David Gordon Green
  17. Love, reż.: Gaspar Noe
  18. Prawie jak matka, reż.: Anna Muylaert
  19. Sól ziemi, reż.: Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado
  20. Żona policjanta, reż.: Philip Gröning
  21. Młodość, reż.: Paolo Sorrentino

 

W listopadzie w ramach Przeglądu Filmów Polskich z 2015 współfinasowanego przez Urząd Miasta Włocławka zaprezentowaliśmy osiem (w tym cztery - przedpremierowo) tegorocznych filmów polskich. Były to:

  1. Noc Walpurgi, reż.: Marcin Bortkiewicz
  2. Body/Ciało, reż.: Małgorzata Szumowska
  3. Kebab i Horoskop, reż.: Grzegorz Jaroszuk
  4. Agnieszka, reż.: Tomasz E. Rudzik
  5. Mur, reż.: Dariusz Glazer
  6. Znam kogoś, kto Cię szuka, reż.: Julia Kowalski
  7. Nadejdą lepsze czasy, reż.: Hanna Polak
  8. Mów mi Marianna, reż.: Karolina Bielawska

 
W świecie, w którym produkuje się nowych konsumentów i nowe potrzeby, kultura coraz częściej traktowana jest jako jedna z gałęzi rynku dóbr konsumpcyjnych. Kultura organizowana, dystrybuowana i wyceniania staje się towarem i traci swoją różnorodność i uniwersalne, niezależne od chwilowej mody piękno.
Sztuka, która nie jest pożyteczna i nie spełnia podstawowego warunku produktu aspirującego do rangi towaru konsumpcyjnego, dla swego istnienia i rozwoju, wymaga mecenatu i finansowego wsparcia.


DKF będąc płaszczyzną prezentacji niekomercyjnej sztuki filmowej wymaga odpowiednich zasobów finansowych. Z wdzięcznością więc, w imieniu naszych widzów, przyjmujemy każde finansowe wsparcie.


Szczególne podziękowania należą się dotychczasowym naszym sponsorom, którzy od wielu lat wspierają naszą działalność. Są nimi: Pan Krzysztof Grządziel - Prezes Zarządu Guala Closures DGS Poland S.A. i Filmoteka Narodowa.

Dodatkowe informacje