Podsumowanie sezonu wioślarskiego 2013
- Szczegóły
Sezon 2013 to zdecydowany krok do przodu w stosunku do sezonu poprzedzającego. Nastąpiło ożywienie w grupach naborowych, udało nam się po raz pierwszy od sześciu lat zdobyć medal w Mistrzostwach Polski Młodzików. Niestety WTW Włocławek jeszcze przez kilka lat nie będzie w stanie zapełnić luki powstałej w starszych rocznikach. Ostatni szeroki nabór do klubu przeprowadzony został w 2007 roku. Najgorzej sytuacja przedstawiała się w latach 2009 i 2010, kiedy to w szkoleniu zatrudnionych było siedem osób i nie udało się wyszkolić grupy zawodników, na których oparłoby się dziś nasze Towarzystwo.
W tegorocznym sezonie, po przerwie, nasi zawodnicy pojawili się w rywalizacji młodzików i juniorów młodszych. Niestety odchodzą już ostatni zawodnicy z naboru 2007 oraz wcześniejszych, i będzie trzeba co najmniej kilku sezonów, aby poprawić sytuację w grupach młodzieżowców i juniorów.
Wracając do sezonu 2013, to pomimo dramatycznej sytuacji finansowej, sprzętowej i lokalowej udało nam się zapewnić naszej młodzieży podstawowy program przygotowania sportowego. Zawodnicy nasi brali udział w trzech zgrupowaniach sportowych:
- siedmiodniowym wiosennym zgrupowaniu "rozpływaniowym"
- dwutygodniowym BPS (bezpośrednie przygotowanie startowe) przed imprezą główną
- siedmiodniowym jesiennym zgrupowaniu techniczno-kondycyjnym.
Wszystkie zgrupowania odbyły się na jeziorze Gopło w Kruszwicy.
Udało się nam zapewnić udział naszych zawodników we wszystkich podstawowych imprezach sportowych z Mistrzostwami Polski włącznie. Należy w tym miejscu podkreślić, że sfinansowanie programu sportowego umożliwiły dotacje z Urzędu Miasta Włocławek, Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, wpłaty darczyńców (1% podatku) oraz wpłaty rodziców.
Największym tegorocznym osiągnięciem był bardzo udany udział Aleksandry Budzyńskiej w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w Linzu. Po czterech latach nieobecności, zawodniczka WTW Włocławek zaznaczyła swoje uczestnictwo w najważniejszej światowej imprezie. Czwórce bez sterniczki, w której startowała nasza zawodniczka udało się przebić do finału A tej imprezy.
MISTRZOSTWA POLSKI SENIORÓW
W Mistrzostwach Polski Seniorów wystawiliśmy dwie załogi: dwójki bez sterniczki kobiet. Dwójka bez sterniczki w składzie: Marlena Adamska i Aleksandra Budzyńska zdobyły medal brązowy, zaś Joanna Glapińska z Alicją Modrzejewską zajęły bardzo wysokie piąte miejsce. Marlena Adamska również w tym roku ukończyła prestiżową amerykańską uczelnię University of Southern California w Los Angeles.
MŁODZIEŻOWE MISTRZOSTWA POLSKI
Na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski świetny występ zanotowały Daria Kruszyńska i Paulina Sumińska zdobywając tytuł Wicemistrzyń Polski. Bardzo wysoko należy ocenić występ Aleksandry Budzyńskiej w finale skiffów. Zważywszy, że A. Budzyńska trenowała i startowała cały sezon na wiosłach długich i miała zaledwie kilka treningów na ,,opływanie” jedynki, to czwarte miejsce, tuż za podium dobitnie świadczy o wielkich możliwościach tej zawodniczki. Niestety po udanym starcie w Mistrzostwach Seniorów dwójka bez sterniczki w składzie Joanna Glapińska i Alicja Modrzejewska, zupełnie się pogubiły i uplasowały na dalszej pozycji nie spełniając pokładanych nadziei.
MISTRZOSTWA POLSKI JUNIORÓW
Mistrzostwa Polski Juniorów to także niespełnienie pokładanych nadziei. Wystawiliśmy na tej imprezie zaledwie trzy osady: jedynkę juniorek i juniorów oraz jedynkę wagi lekkiej juniorów. W jedynce wagi lekkiej barwy WTW reprezentował Przemysław Retecki, który należał do kandydatów do medalu w tej konkurencji, czego potwierdzeniem były wcześniejsze wyniki. Niestety w biegu półfinałowym nerwy spowodowały usztywnienie i złe rozłożenie sił na dystansie, co skutkowało niezakwalifikowaniem się do biegu finałowego. Finał B to już popis Przemka, który zwyciężając osiągnął drugi czas dnia i udowodnił, że mieliśmy prawo liczyć na medal w tej konkurencji. W konkurencji skiffów Oskar Drozdowski nie zakwalifikował się do ćwierćfinału. Oskar, to zawodnik o doskonałych warunkach fizycznych, lecz brakuje mu konsekwencji w treningu. Należy liczyć, że w przyszłym sezonie zdecydowanie poprawi swoje osiągnięcia. Również Natalia Sumińska, która starty na tej imprezie zakończyła finałem C nie zaliczy tych Mistrzostw do udanych.
OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA MŁODZIEŻY
Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży zakończyliśmy wysokim szóstym miejscem w klasyfikacji drużynowej juniorów. Medal brązowy w konkurencji dwójek bez sternika zdobyli: Filip Pałucki i Miłosz Baranowski. Nasza czwórka bez sternika: Filip Pałucki, Miłosz Baranowski, Bartosz Jędrzejewski i Sebastian Szymański uplasowała się na miejscu czwartym. Jeszcze olbrzymie braki techniczne i krótki staż treningowy, powodowały bardzo nierówne wyniki. W repasażu zwyciężyli osadę Wisły Grudziądz, by w finale przegrać z nimi walkę o brązowy medal. Najtrudniejsze zadanie miała dwójka podwójna: Kamil Jóźwiak i Damian Kruszyński. Zawodnicy musieli przebijać się przez eliminacje, repasaże, ćwierćfinały i półfinały by ostatecznie zakończyć zawody na wysokim piątym miejscu. Zważywszy, że tylko Damian Kruszyński odchodzi do grupy starszej, to rośnie nam bardzo silna reprezentacja na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w 2014 roku.
MISTRZOSTWA POLSKI MŁODZIKÓW
Na Mistrzostwach młodzików wystawiliśmy jedną osadę - czwórkę bez sternika w układzie: Fabian Barański, Kacper Oleszczuk, Mateusz Nowakowski, Marcin Ostrowski. Czwórka nasza przez cały sezon w regatach plasowała się na czołowych miejscach. I tak też było na Mistrzostwach Polski w Kruszwicy. W biegu finałowym stoczyli porywającą walkę z osadami BTW Bydgoszcz i RTW Bydgostia Bydgoszcz, przegrywając złoty medal zaledwie o 0,01 sekundy. Jest to pierwszy dla Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego medal od 2008 roku w kategorii młodzików.
WSPÓŁZAWODNICTWO SPORTOWE DZIECI I MŁODZIEŻY
W punktacji współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży nasz klub osiągnął 87 punktów, co jest także najlepszym wynikiem od 2009 roku. W naszym mieście byliśmy w 2013 roku drugim klubem, potwierdzając swą bardzo wysoką pozycję. W tym sezonie sportowym wyniki sportu młodzieżowego zdominowały dwa kluby sportowe: Towarzystwo Koszykówki Młodzieżowej i Włocławskie Towarzystwo Wioślarskie. Obydwa Towarzystwa zdobyły prawie połowę punktów zdobytych przez wszystkie kluby sportowe naszego miasta. Ciekawe, czy taki stan rzeczy znajdzie odzwierciedlenie w przyznaniu środków finansowych we Włocławku na nadchodzący sezon?