Regaty otwarcia sezonu w Poznaniu

W miniony weekend (29-30 kwietnia) na torze regatowym MALTA w Poznaniu, odbyły się Centralne Wiosenne Regaty Kontrolne. Regaty były selekcją dla zawodników kandydujących do Pierwszej Reprezentacji Polski, jak i do Reprezentacji Juniorów.

 

Seniorzy kwalifikowali się w sobotę rano w konkurencji jedynek. W finale A wystartował Fabian Barański plasując się na szóstej pozycji. Zwyciężył Mateusz Biskup (LOTTO Bydgostia) przed Mirosławem Ziętarskim (AZS Toruń) i Szymonem Pośnikiem (AZS Warszawa).

W popołudniowej sobotniej sesji walka rozgrywana była w dwójkach podwójnych. Nasz zawodnik popłynął z Mirosławem Ziętarskim i po raz kolejny duet włocławsko-toruński zaprezentował światowy poziom. Przewaga nad drugą dwójką w której wiosłowali, Mateusz Biskup i Dominik Czaja wyniosła 4,5 sekundy. Trzecia na mecie zameldowała się dwójka: Szymon Pośnik i Krzysztof Kasparek.

W niedzielę rano ponownie selekcja odbywała się w dwójkach. Tym razem Fabian Barański popłynął z Mateuszem Biskupem odnosząc również pewne zwycięstwo. Drugie miejsce w tym finale zajęła dwójka Szymon Pośnik-Dominik Czaja a trzecie Piotr Płomiński-Mirosław Ziętarski.

Kolejnym naszym reprezentantem, który rywalizował w jedynkach był Piotr Śliwiński. Niestety nasz zeszłoroczny brązowy medalista Mistrzostw Europy Juniorów o występie w Poznaniu będzie musiał szybko zapomnieć. W rywalizacji skiffistów płynąc w finale B linię mety minął na siódmej pozycji, co ustawiło zawodnika WTW w trudnej sytuacji, przed popołudniowymi wyścigami w dwójkach podwójnych. Występ Piotra Śliwińskiego wraz z Bartoszem Bartkowskim z AZS Gdańsk w rywalizacji młodzieżowców zupełnie się nie udał. Piąte miejsce praktycznie pogrzebało szansę na kwalifikację do Reprezentacji Młodzieżowej na najbliższe imprezy międzynarodowe, pomimo bardzo udanego startu w niedzielnym finale. Właśnie w niedzielę nastąpiła zupełna metamorfoza dwójki Śliwiński-Bartkowski, która uplasowała się na drugiej pozycji, wiosłując w bardzo dobrym stylu.

Trzecim  zawodnikiem WTW startującym w stawce seniorów był Patryk Sadokierski, który popłynął w finale D zajmując piątą pozycję.

Bardzo dobrze zaprezentowała się Wiktoria Zając zmagająca się w gronie seniorek. Rywalizacja seniorek wyglądała nieco inaczej niż wśród seniorów. W sobotę zawodniczki ścigały się zarówno przed, jak i po południu w konkurencji jedynek. W porannym finale B Wiktoria Zając zajęła wysoką, czwartą pozycję. Jeszcze lepiej nasza skiffistka zaprezentowała się w popołudniowym finale B, kończąc wyścig na drugiej pozycji tuż za Natashą Malicką z Drakkaru Gdańsk. W niedzielę dwukrotnie zajęła drugą pozycję w finale młodzieżowych dwójek podwójnych, płynąc raz z Zofią Śmigielską z Posnanii a drugi raz z  Natashą Malicką.

Wiktoria Zając wystartuje na Międzynarodowych Regatach Młodzieżowych w Duisburgu, które odbędą się 13 i 14 maja.

W poznańskich regatach brali udział także nasi juniorzy. W kategorii juniorów obowiązywał wyścig eliminacyjny i trzykrotny start w finałach. Klasą dla siebie wśród juniorów młodszych był Błażej Barański, który nie dał szans przeciwnikom i zwyciężył zarówno w eliminacjach jak i we wszystkich wyścigach finałów A. Wioślarz WTW Włocławek w najbliższą sobotę i niedzielę wystartuje w Regatach Międzynarodowych Juniorów w Monachium.

W jedynkach juniorek Julia Garbarczyk trzykrotnie startowała w finale C plasując się pomiędzy czwartym a a szóstym miejscem.

W jedynkach juniorów wystawiliśmy dwóch reprezentantów: Wojciecha Śliwińskiego i Serhija Mikhalchenko. Obaj nasi skiffiści zaprezentowali się w eliminacjach bardzo korzystnie kwalifikując się aż do finału B. W finale B nie udało się obronić wysokich pozycji. Zajęli siódmą i ósmą pozycję, spadając do finału C.

W niedzielnej sesji porannej ponownie bardzo dobrze zaprezentował się Wojciech Śliwiński, który finiszował na drugiej pozycji i ponownie przeskoczył do finału B. W popołudniowym finale B nasz wioślarz dopłynął na ósmym miejscu. Oscylując pomiędzy finałem C i finałem B, Wojciech Śliwiński odnotował postęp w stosunku do Regat Jesiennych o kilka pozycji.

Serhij Mikhalchenko w niedzielnych finałach C plasował się na piątej pozycji.

Dodatkowe informacje