Bardzo dobra postawa WTW Włocławek w Poznaniu

W sobotę i niedzielę, 27 i 28 kwietnia 2019 r. na torze regatowym MALTA W Poznaniu odbyły się Centralne Wiosenne Regaty Kwalifikacyjne Seniorów i Juniorów. Poznańska impreza  była decydującą kwalifikacją do Reprezentacji Polski Seniorów i Juniorów na sezon 2019 roku.

Włocławskie Towarzystwo Wioślarskie wystawiło do zawodów sześciu zawodników i trzy zawodniczki, w różnych kategoriach wiekowych. Regaty w seniorach rozgrywane były systemem - w sobotę rano i po południu rywalizacja w konkurencjach jedynek, w niedzielę natomiast rywalizacja w konkurencjach dwójek.

W sobotnich wyścigach w konkurencji jedynek seniorów wystartowali Fabian Barański i Grzegorz Ziółkowski. Fabian Barański wraz z siedmioma zawodnikami z pierwszej reprezentacji rozstawieni zostali do porannej sesji w finale A, Grzegorz Ziółkowski wystartował w finale D. Faworytem był Natan Węgrzycki-Szymczyk, który dwa tygodnie temu zwyciężył, jako pierwszy z Polaków, w słynnym wyścigu ósemek Oksford – Cambridge, na Tamizie w Londynie. Zadaniem Fabiana Barańskiego w wyścigu jedynek było pokonanie minimum dwóch zawodników i utrzymanie się w finale A.

Wyścig został rozegrany przez naszego zawodnika bardzo dobrze taktycznie i na ostatnich pięciuset metrach przesunął się on z siódmej pozycji na piątą, zostawiając za sobą Adama Wicenciaka z KW 04 Poznań, Wiktora Chabla z Posnani Poznań oraz Macieja Zawojskiego z AZS Warszawa. Zwyciężył Natan Węgrzycki-Szymczyk (AZS Warszawa) z czasem 6:55,8, drugie miejsce zajął Dominik Czaja (AZS Warszawa) - 6:56,53, trzecie miejsce Mateusz Biskup (Lotto Bydgostia) - 6:58,24, na czwartym miejscu uplasował się Szymon Pośnik (AZS Warszawa) z czasem 6:59,91. Czas Fabiana Barańskiego to 7:00,94.

Grzegorz Ziółkowski w finale D zajął drugą pozycję i awansował do finału C.

W popołudniowym Finale A, Fabian Barański zademonstrował jeszcze lepszą dyspozycję, kończąc wyścig na czwartej pozycji. Tutaj zwyciężył Dominik Czaja (6:58,05) wyprzedzając Natana Węgrzyckiego-Szymczyka (6:58,66). Trzecie miejsce zajął Mateusz Biskup z czasem 6:59,97, czwarte Fabian Barański - 7:00,97, piąte Szymon Pośnik 7:04,97, szóste Adam Wicenciak, siódme Wiktor Chabel a na ósmej pozycji przypłynął Mirosław Ziętarski z AZS Toruń.

Grzegorz Ziółkowski w Finale C przypłynął na siódmej pozycji.

W niedzielę wszyscy seniorzy rywalizowali w dwójkach podwójnych. Fabian Barański popłynął z Mirosławem Ziętarskim. Wyścig w dwójkach był popisem tych zawodników, którzy bezapelacyjnie zwyciężyli w tym arcyważnym dla włocławianina biegu.

Dwójka Barański - Ziętarski osiągnęła czas 6:16,97. Drugimi na mecie z czasem 6:19,85 byli Dominik Czaja – Adam Wicenciak, którzy wyprzedzili Macieja Zawojskiego i Szymona Pośnika 6:24,23 i Mateusza Biskupa z Wiktorem Chablem 6:25,07 oraz Mateusza Świętka z Jakubem Dominiczakiem 6:31,01.

Juniorzy starsi w tych zawodach kwalifikowali się na jedynkach zarówno w sobotę jak i w niedzielę.

Zasady rozgrywania wyścigów juniorów i juniorów młodszych polegały na wyłonieniu w sobotnich porannych wyścigach eliminacyjnych finalistów. Po wyścigach eliminacyjnych rozgrywane są trzy razy finały - jeden w sobotę i dwa w niedzielę. O spadku do finału niższego i zakwalifikowaniu się do finału wyższego decydują czasy uzyskane w danej sesji finałowej.

W rywalizacji juniorek wystawiliśmy jedną zawodniczkę - Oliwię Muraską, która swój przedbieg wygrała zdecydowanie, kwalifikując się do finału. W finale zajęła piątą pozycję. W porannym niedzielnym finale nasza zawodniczka popłynęła zdecydowanie lepiej, zajmując czwarte miejsce i tracąc do trzeciej Jessiki Sobocińskiej z SMS Wałcz zaledwie cztery setne sekundy. W ostatnim wyścigu finałowym włocławianka spadła ponownie na piątą pozycję.

Ostatecznie Oliwii Muraskiej udało się zakwalifikować do składu reprezentacji Polski Juniorów na Międzynarodowe Regaty w Monachium.

W konkurencji juniorów wystawiliśmy dwóch zawodników: Łukasza Żmudzińskiego i Adama Sieraczkiewicza. Łukasz Żmudziński po eliminacjach zakwalifikował się do finału B, który zdecydowanie wygrał i w niedzielę wystartował w finale A, w którym nie udało mu się nawiązać walki z czołówką i zakończył ten wyścig na ósmym miejscu, tym samym spadając ponownie do finału B. W ostatnim wyścigu w finale B Łukasz Żmudziński przypłynął na drugiej pozycji zajmując ostatecznie dziewiątą pozycję w tych zawodach. Adam Sieraczkiewicz rozpoczął od finału D, który wygrał i dwukrotnie rywalizował w niedzielę w finale C, zajmując ostatecznie 20 miejsce w zawodach na 48 rywalizujących zawodników.

Bardzo dobrą postawę zademonstrowały juniorki młodsze. Zarówna Magdalena Szprengiel jak i Julia Gęsicka po wyścigach kwalifikacyjnych przebiły się do finału A. W finale A Magdalena Szprengiel finiszowała na drugiej pozycji ulegając jedynie faworytce imprezy Julii Sulik z SMS Wałcz. Julia Gęsicka osłabła w drugiej części dystansu i odpadła do finału B. W niedzielę do południa Magdalena Szprengiel w finale A nie poradziła sobie z bardzo trudnymi warunkami panującymi na torze i minęła linię mety na piątym miejscu. Julia Gęsicka w finale B odniosła zdecydowane zwycięstwo i ponownie zawitała do finału A. Ostatni finał A tych zawodów, to doskonała postawa Julii Gęsickiej, która osiągnęła trzecią pozycją. Magdalena Szprengiel ponownie finiszowała na piątym miejscu. Obie nasze reprezentantki wykazały bardzo dobrą dyspozycję i mamy nadzieję, że w tym sezonie będą walczyć o czołowe lokaty.

Ostatnimi zawodnikami WTW Włocławek walczącymi w Poznaniu byli juniorzy młodsi, których także należy pochwalić za walkę na tej imprezie. Maciej Sieraczkiewicz oscylował pomiędzy finałem A a finałem B zajmując odpowiednio: 1 miejsce w finale B, 7 miejsce w finale A i 3 miejsce w finale B.

Patryk Sadokierski trzykrotnie zajmował czwartą pozycję w fiale B.

Podsumowując, zawodnicy WTW Włocławek zaprezentowali się pozytywnie na pierwszej tegorocznej imprezie.