„Po tamtej stronie” w DKF Ósemka

W czwartek, 25.01.2018 r., o godz. 19:00 w Multikinie we Włocławku, DKF Ósemka, działający przy Włocławskim Towarzystwie Wioślarskim, zaprasza na ostatni film Akiego Kaurismäkiego, kultowego fińskiego reżysera, snującego od lat opowieści o zwyczajnych ludziach i kondycji europejskiego społeczeństwa.

 

 

„Po tamtej stronie” to komediodramat o przyjaźni restauratora z Helsinek i uciekiniera z Aleppo.

Khaled trafił do Finlandii w poszukiwaniu swojej siostry. Wikström, chcąc zmienić swoje życie, sprzedał dotychczasowy biznes i kupuje upadającą restaurację wraz z personelem. Ich drogi się przecięły. I choć znajomość między mężczyznami zaczyna się niefortunnie, bohaterowie szybko nawiązują głęboką więź, która zostanie wystawiona na wiele ciężkich prób.

 

Kaurismäki podejmuje w swoim filmie palący temat kryzysu uchodźczego. W czasach wzbierającej na całym świecie fali ksenofobii i nacjonalizmu, obraz Kaurismäkiego jest po prostu niezbędnym głosem rozsądku. Mówi o potrzebie posiadania dobrego serca i zwykłej chęci pomocy. W jednej ze scen Khaled opowiada o tym, jak w drodze do Finlandii został pobity przez skinheadów w Gdańsku. Fiński reżyser swoim zwyczajem potrafi jednak przebić się przez warstwę smutku, by zaoferować widzom porcję niełatwego optymizmu i zaraźliwego poczucia humoru.

 

Zapraszamy na film ciepły, chwilami zabawny i wzruszający, z bardzo prostym przesłaniem: bądźmy wobec innych życzliwi i empatyczni. Tylko tyle i aż tyle.

 

Bilety w cenie 12 zł do nabycia przed seansem.

Dodatkowe informacje