„Manifesto” w DKF Ósemka

W czwartek, 18.01.2018 r., o godz. 19:00, DKF Ósemka zaprasza do Multikina na „Manifesto” w reżyserii Juliana Rosefeldta, jednego z wiodących artystów sztuki współczesnej - mądre, bezkompromisowe, hipnotyczne, wspaniale nakręcone i wielopoziomowe kino.

 

 

To również aktorski popis Cate Blanchett, która genialnie wciela się w 13 różnych postaci od wokalistki punkowego zespołu, przez gospodynię domową, wdowę, robotnicę, naukowca, aż po bezdomnego mężczyznę, aby zderzyć najbardziej radykalne idee XX wieku z otaczającą nas rzeczywistością.

 

Każda z przedstawianych postaci wygłasza na ekranie fragmenty słynnych manifestów pisarzy i reżyserów, malarzy i tancerzy, rzeźbiarzy i poetów, filozofów i architektów. W efekcie dostajemy kolaż z cytatów z Karola Marksa, Andre Bretona, Larsa von Triera, Wernera Herzoga, Jima Jarmusha, Guillaume Apollinaire’a, Kazimierza Malewicza i wielu, wielu innych, w którym wymieszane zostały założenia programowe futurystów, sytuacjonistów, abstrakcjonistów, suprematystów, dadaistów, surrealistów czy konceptualistów.

 

Cate Blanchett, w swoich performance’ach, demonstruje nie tylko najwyższej jakości kunszt aktorski, ale także wraz ze swoimi bohaterami wyznacza nowy kontekst dwudziestowiecznych proroctw. Pierwotnie, „Manifesto” prezentowane było w galeriach jako rozpisana na trzynaście ekranów instalacja. Równie dobrze sprawdza się też w formule filmowej. Rosefeldt podejmuje próbę określenia oddziaływania sztuki na nasze życie społeczne. Testuje znaczenie intelektualistów, artystów i humanistów na codzienne, prozaiczne życie. Teza postawiona przez Amerykanina jest prosta: sztuka ma wielką siłę, z której na co dzień nie zdajemy sobie sprawy.

 

Bilety w cenie 12 zł do nabycia przed seansem.

Dodatkowe informacje