Dwie propozycje filmowe DKF „Ósemka”

Przed nami kolejny, 13. seans Akademii Dokumentalnej, projektu w ramach którego prezentujemy filmy dokumentalne wybrane z programu największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce i jednego z trzech największych w Europie, czyli Millenium Docs Against Gravity Film Festiwal. Wszystkie filmy dotychczas pokazane i te, które jeszcze pokażemy, zaliczane są do najlepszych filmów dokumentalnych minionego roku.

 

 

 

Akademia Dokumentalna we Włocławku jest wyjątkowa, ponieważ wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny dzięki Fundacji ANWIL dla Włocławka, która sfinansowała realizację całego projektu. We wtorek, 10 października zapraszamy na film „Strike a Pose. Tancerze Madonny” w reżyserii Ester Gould i Reijera Zwaana. Film pokazuje jak potoczyło się życie roku siedmiu młodych tancerzy, którzy w 1990 wyruszyli z Madonną w Blond Ambition Tour, najbardziej kontrowersyjną w jej karierze trasę koncertową. Sześciu z nich było gejami. Dla niespełna dwudziestoletnich chłopaków była to podróż, która zmieniła ich życie. W 1991 roku, z nagrań zarejestrowanych podczas trasy, powstał film dokumentalny „W łóżku z Madonną”, który to Madonna wykorzystała do batalii o prawa gejów, wolność ekspresji i walki z AIDS. Tancerze szybko stali się ikonami seksualnej wolności, inspirując ludzi na całym świecie do pokazania swojej prawdziwej orientacji. Nakręcony 25 lat później film „Strike a Pose. Tancerze Madonny” pokazuje, jak wyglądało wtedy otwarte przyznanie się do bycia sobą, i jakie problemy ze sobą niosło. Film jest nie tylko ciekawym kąskiem dla fanów Madonny, ale także obrazem kulturowych przemian tamtych czasów.

Zapraszamy do Multikina na seans w dniu 10 października o godz. 19:00. Wstęp wolny.


 

 

 

 

A w czwartek, 12 października zapraszamy na ciepły film na jesienne popołudnie. „50 wiosen Aurory” to przebojowa francuska komedia o tym, że nigdy nie jest za późno, by rozpocząć wszystko od nowa. Film zdobył nagrodę główną na tegorocznym Transatlantyk Festival wyróżniając się zabawnymi dialogami, wysmakowanymi kadrami, lekkością, humorem i szczerością w podejściu do poważnych tematów.

Aurora to atrakcyjna pięćdziesięciolatka po przejściach, zmęczona życiem, która ma jeszcze siłę walczyć nie tylko z nagłymi uderzeniami gorąca, ale też z impertynenckim szefem i nieprzyjaznym rynkiem pracy i dodatkowo staje przed perspektywą bycia babcią. Film pokazuje pięćdziesiąt portretów dojrzałej, świadomej i akceptującej mijający czas kobiecości. Postać Aurory wyłamuje się ze stereotypowego wizerunku kobiety po „pięćdziesiątce”, której nie dostrzega się ani w życiu społecznym, ani w miejscach publicznych, sprowadzając ją jedynie do roli gospodyni domowej i opiekunki ogniska domowego. Aurora mimo kryzysów konsekwentnie i dzielnie walczy o prawo do miłości, pracy i akceptacji w każdym wieku.

Zapraszamy. Film będzie można obejrzeć w czwartek, 12.10.2017 roku, o godz. 19:00, w Multikinie. Bilety w cenie 12 zł do nabycia przed seansem.

Dodatkowe informacje