Rok 2016 z punktu widzenia trenera WTW

Mija rok 2016. Kolejny, już 130 sezon Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Wszystko zaczęło się w 1886 roku i trwa nieprzerwanie do dzisiaj. Nasi wioślarze, jak co roku, kontynuują tradycje pokoleń włocławskich wodniaków. Jaki był to sezon? Na pewno pod wieloma względami bardzo udany.

 

 

Wielkim sukcesem było zdobycie drugiego miejsca drużynowo na Mistrzostwach Polski Juniorów przez WTW Włocławek. Sukces to tym większy, iż na to osiągnięcie zapracowało zaledwie sześciu zawodników.

Warto przypomnieć, że w klasyfikacji klubowej na Mistrzostwach Polski Juniorów nasz klub na podium stawał trzykrotnie:

  • w 1976 roku III miejsce
  • w 2006 roku II miejsce
  • w 2016 roku II miejsce

Jak widać, wszystkie te wyniki uzyskiwane były w okresie gdy WTW obchodziło rok jubileuszu.

 

Indywidualnie zdobyliśmy dwa złote medale. Fabian Barański odniósł zdecydowane zwycięstwo w skiffie juniorów. Drugi złoty medal był wywalczony przez dwójkę bez sternika w składzie: Miłosz Baranowski, Tomasz Budzyński.

W tym miejscu warto sobie przypomnieć, że do tej pory WTW Włocławek nie dochowało się nigdy Mistrza Polski Juniorów w jedynkach. Były medale Michała Wilińskiego - dwukrotnie brązowe w latach 2001 i 2002, Marka Szarejko - brązowy w 1999 roku i Wiesława Wódkowskiego - srebrny w 1982 roku, lecz medal Fabiana Barańskiego jest pierwszym złotym medalem w skiffie juniorów.

W dwójkach bez sternika Miłosz Baranowski i Tomasz Budzyński powtórzyli osiągnięcie Ariela Dombrzała i Kamila Kaluzińskiego z 2005 roku.

 

Wracając do tegorocznych Mistrzostw Polski Juniorów należy wymienić doskonałe starty Bartosza Jędrzejewskiego i Kamila Kurowskiego, którzy dwukrotnie stawali na podium Mistrzostw Polski i dwukrotnie bardzo nieznacznie złoty medal wymknął im się z rąk. W dwójce podwójnej nieznacznie przegrali z osadą z Pegaza Wrocław a w czwórce podwójnej zdobyli brązowy medal. Start naszych zawodników w czwórce podwójnej był w tym roku bardzo pechowy. Nasza osada płynąca w zestawieniu: Kamil Jóźwiak, Tomasz Budzyński, Bartosz Jędrzejewski, Kamil Kurowski, to zeszłoroczni Mistrzowie Polski. Zawodnicy WTW chcieli rozegrać bieg finałowy podobnie jak w roku ubiegłym, gdzie na ostatniej pięćsetce odpalali przysłowiową torpedę i wyprzedzali wszystkich przeciwników. Niestety, w tym roku ta taktyka się nie udała. Do złota zabrakło kilku metrów dystansu. Przegrana z Lotto 0,9 sekundy i z Wirem Iława 0,1 sekundy była dla nas bardzo bolesna bo obrona złota była zdecydowanie w zasięgu naszych zawodników.

W Mistrzostwach punktował jeszcze Kamil Jóźwiak w skiffie wagi lekkiej, plasując się w wyścigu finałowym na wysokiej piątej pozycji.

W skiffach juniorów reprezentował nas jeszcze Sebastian Szymański, lecz identycznie jak w roku ubiegłym popłynął niefrasobliwie w wyścigu eliminacyjnym i identycznie jak w roku ubiegłym do finału A zabrakło mu ułamki sekundy. Identycznie również jak w roku ubiegłym zdecydowanie zwyciężył w finale B jedynek, lecz miejsce dziewiąte nie skutkowało zdobyczami punktowymi.

 

Mistrzostwa Polski juniorów. Czwórka podwójna WTW Włocławek w niebiesko-czarnych strojach.

 

Mistrzowie Polski w dwójce bez sternika Miłosz Baranowski i Tomasz Budzyński. 

 

Zdecydowanie słabiej wypadliśmy na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Zdobycie dziewięciu punktów to najsłabszy wynik od kilku lat.

Przypomnieć należy, że na tej imprezie w roku 2013 zdobyliśmy 18 punktów, w roku 2014 - 26 a w roku 2015 - 14 punktów. Na zdobycz punktową złożyły się przede wszystkim dwa miejsca finałowe. W dwójce podwójnej juniorów młodszych Bartosz Jarzembowski i Mateusz Nowakowski zajęli piąte miejsce a czwórka podwójna w składzie: Bartosz Jarzembowski, Mateusz Nowakowski, Grzegorz Ziółkowski, Łukasz Żmudziński była szósta. Pozostałe osady plasowały się poza finałami A.

 

Na Mistrzostwach Młodzików bardzo dobrze zaprezentowała się dwójka podwójna dziewcząt, która płynęła w składzie: Magdalena Szprengiel, Ewelina Rosińska. Nasze zawodniczki zdobyły medal brązowy. W finałach tej imprezy znalazły się jeszcze dwie osady. Czwórka podwójna dziewcząt w składzie Aleksandra Ziółkowska, Katarzyna Słomczewska, Wiktoria Deręgowska i Wiktoria Orlińska była czwarta, zaś dwójka podwójna chłopców: Damian Lidak, Patryk Sadokierski była szósta.

 

W sezonie jubileuszowym nasi zawodnicy bardzo udanie rywalizowali w różnego rodzaju regatach kwalifikacyjnych, co zaowocowało startami w reprezentacji Polski. Należy nadmienić, że żadna impreza międzynarodowa, w której startowali juniorzy naszego kraju nie odbyła się bez udziału reprezentanta naszego klubu.

Pierwszym testem reprezentacji były Międzynarodowe Regaty w Monachium, gdzie aż pięciu naszych zawodników wystartowało z orłem na piersi. Byli to: Filip Pałucki, Bartosz Jędrzejewski, Miłosz Baranowski, Tomasz Budzyński, Fabian Barański. Były to regaty, które decydowały o składzie reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy w Trokach. Regaty w Monachium były zimnym prysznicem dla całej reprezentacji. Jedynie dwójka podwójna, Fabian Barański i Mikołaj Ewertowski zajmując czwarte miejsce w finale A zaprezentowała wysoki, międzynarodowy poziom. Niestety kontuzja Mikołaja Ewertowskiego zmusiła Fabiana Barańskiego do szukania swojej szansy na Mistrzostwach Europy w skiffie.

 

Fabian Barański na Mistrzostwach Europach.

 

W bardzo silnej stawce 23 skiffistów z całej Europy, nasz zawodnik zajął wysokie, dziewiąte miejsce - trzecie w finale B. Poza trzema medalistami, pozostali zawodnicy byli w zasięgu Fabiana Barańskiego. Decyzję o starcie naszego zawodnika również w Mistrzostwach Świata Juniorów, pion szkolenia Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich podjął nie tyle za wysokie miejsce ale za styl w jakim nasz zawodnik walczył na tej imprezie. 

Na Mistrzostwach Świata Juniorów w Rotterdamie barwy narodowe reprezentowało dwóch zawodników WTW Włocławek - wspomniany już Fabian Barański w skiffie i Tomasz Budzyński w czwórce bez sternika. W rywalizacji czwórek bez sternika uczestniczyło czternaście reprezentacji. Niestety nasza czwórka nie trafiła z formą, startowała bardzo słabo zajmując niestety ostatnie miejsce w Mistrzostwach.

Fabian Barański miał na tej imprezie 29 przeciwników. Bieg eliminacyjny, to świetny występ naszego reprezentanta, który stoczył zwycięską walkę ze  Szwajcarem - późniejszym piątym zawodnikiem tej imprezy. Czas naszego reprezentanta 7:08, to czwarty wynik eliminacji.

Niestety już w wyścigu ćwierćfinałowym nastąpiło załamanie, tej zdawać się mogło bardzo dobrej dyspozycji. Nawet w najgorszych przewidywaniach nie braliśmy pod uwagę przegranej z zawodnikiem USA - Johnem Lubym, który eliminacje popłynął 11 sekund wolniej. Jak się później okazało, Amerykanin nie wpuścił naszego zawodnika do półfinału. Późniejsze starty i ostatecznie 17 miejsce było pochodną tego ćwierćfinału.

Po analizie Mistrzostw doszliśmy do wniosku, że zmiana warunków pogodowych na pod wiatr i zbyt wyporna łódź - waga zawodnika 80 kg a wyporność łodzi 95 kg była przyczyną tej porażki. Zwłaszcza, że na Kwalifikacyjnych Regatach Jesiennych w warunkach bardzo pod wiatr, Fabian Barański startując na klubowym sprzęcie zdecydowanie wygrywał wszystkie swoje wyścigi.

W tym miejscu mamy tylko nadzieję, że władze naszego miasta wywiążą się z wcześniejszych deklaracji i zakupią na 130-lecie istnienia naszego klubu nowoczesną jedynkę, na której będzie można rywalizować z najlepszymi na świecie.

 

Pomimo nieudanego startu na Mistrzostwach Świata Juniorów w Rotterdamie należy w tym miejscu zaakcentować, że do tej imprezy na przestrzeni lat zakwalifikowało się dotychczas dziewięciu zawodników:

  • w 1974 roku Jarosław Biegała i Bogdan Białkowski, którzy startowali w ósemce osiągając piątą pozycję
  • w 1976 roku Wiesław Grzelak i Krzysztof Więczkowski startowali w ósemce zajmując 12 miejsce
  • w 1996 roku Dariusz Nowak startował w czwórce podwójnej zajmując 17 miejsce
  • w 2000 roku Adam Władek i Adrian Stasiewicz startowali w ósemce zajmując 5 miejsce
  • w 2004 roku Marcin Liniewski startował w czwórce bez sternika zajmując 7 miejsce
  • w 2006 roku Paweł Lewandowski startował w czwórce ze sternikiem zajmując 6 miejsce

 

Tomasz Budzyński (drugi z lewej) z brązowym medalem regat Coupe de la Jeunesse.

 

Wracając do imprez międzynarodowych, świetnie wypadł Tomasz Budzyński na Międzynarodowych Regatach Coupe de la Junesse w Poznaniu, który startując w czwórce podwójnej juniorów zdobył brązowy medal. Był to jedyny medal zdobyty przez polską reprezentację na tych zawodach.

Starty międzynarodowe zakończyliśmy we wrześniu regatami Baltic Cup w Hamburgu, gdzie Fabian Barański płynąc w dwójce podwójnej i Tomasz Budzyński startując w dwójce bez sternika, zdobyli medale brązowe.

 

Fabian Barański (drugi z prawej) z brązowym medalem regat Baltic Cup.

 

Tomasz Budzyński (z prawej) z brązowym medalem regat Baltic Cup.

 

Z jakimi perspektywami wchodzimy w rok 2017?

Na pewno część naszych juniorów w znaczący sposób zredukuje swoją intensywność treningów zważywszy na fakt, iż czekają ich egzaminy maturalne. Na uroczystości wigilijnej pożegnaliśmy naszego świetnego zawodnika Filipa Pałuckiego, który zakończył już karierę sportową. Przypomnijmy, że Filip Pałucki to reprezentant Polski juniorów w latach 2015 i 2016. To zeszłoroczny Mistrz Polski Juniorów w dwójce ze sternikiem i Mistrz Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w dwójce bez sternika w 2014 roku. Gratulujemy i dziękujemy Filipowi za godne reprezentowanie barw naszego Towarzystwa.

 

Na dobre wyniki klubu pracować zapewne będzie młodsze pokolenie wioślarzy i wioślarek.

Wśród tej młodzieży na pewno liczymy na Fabiana Barańskiego, który kontynuuje morderczy trening aby znaleźć się wśród najlepszych juniorów na świecie. Swoją aspirację potwierdził na listopadowych konsultacjach kadry narodowej w Wałczu, na których odniósł jako pierwszy włocławianin zdecydowane zwycięstwo. Również Tomasz Budzyński będzie walczył o kwalifikację na przyszłoroczne Mistrzostwa Świata juniorów. Do tej grupy wiekowej przechodzi Bartosz Jarzembowski i Grzegorz Ziółkowski. Zawodnicy ci nabierają doświadczenia i rozpędu z każdym treningiem stawiając sobie coraz wyżej poprzeczkę.

W grupie juniorów młodszych bardzo liczymy Łukasza Żmudzińskiego, który świetnie startował na Jesiennych Regatach Kwalifikacyjnych i udowodnił, że będzie w przyszłym sezonie walczył o kolejny medal w skiffie dla WTW.

Znaczące postępy robi Oliwia Muraska, która wraz z Eweliną Rosińską poprowadzą grupę juniorek młodszych na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży.

 

Magdalena Szprengiel i Ewelina Rosińska brązowe medalistki Mistrzostw PZTW Młodzików.

 

W grupie młodzików i młodziczek mamy sporą rzeszę zawodniczek i zawodników. Bardzo liczymy na rozwój talentu Magdaleny Szprengiel, która zwyciężyła na zawodach w Chełmży, wymazując dziesięcioletni rekord klubu młodziczek na ergometrze. Mamy nadzieję, że jeżeli talent naszej zawodniczki będzie się rozwijał prawidłowo to dołączy ona do naszych byłych Medalistek Mistrzostw Świata takich jak: Kinga Kantorska, Magdalena Madziewicz, Anna Specjalska, Olga Pińska, Kasia Wołna czy Marlena Ertman.

 

Wierzymy, że nasi zawodnicy w nadchodzącym 2017 roku będą dalej w sposób godny podtrzymywać wspaniałe tradycje naszego klubu. Liczymy, że tak jak od kilkunastu lat utrzymamy czołową pozycję klubu w sporcie młodzieżowym w naszym mieście.

W nadchodzącym roku życzę trenerom i zawodnikom jeszcze większych sukcesów sportowych. Abyśmy nadchodzący rok 2017, w przyszłości wspominali jako jeden z najlepszych w naszej tak wspaniałej historii. 

 

                                                                       Krzysztof Gabryelewicz

Dodatkowe informacje