Repertuar DKF „Ósemka”

  

LISTOPAD 2017

 

02.11.2017, godz. 19:00 - Maudie

Reżyseria: Aisling Walsh

Scenariusz: Sherry White

Obsada: Sally Hawkins, Ethan Hawke, Kari Matchett, Gabrielle Rose

Nagrody: Dwa Brzegi nagroda publiczności

Czas trwania: 115 minut

 

Maudie to wzruszająca opowieść oparta na życiu malarki Maud Lewis, dziś uważanej za jedną z najważniejszych kanadyjskich artystek. Niesamowita historia o romansie pomiędzy samotnikiem (Ethan Hawke), a kruchą, ale pełną energii kobietą (Sally Hawkins), która pragnie niezależności, by móc z wielką pasją malować swoje wyjątkowe obrazy. Czuła opowieść, w której zakochała się publiczność i krytycy na całym świecie, a z 11. edycji Festiwalu Filmowego Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym film wrócił jako zwycięzca, otrzymując Nagrodę Publiczności! W rolach głównych rewelacyjna Sally Hawkins (Sally Hawkins pewną kandydatką do Oscara. - The Wrap) i Ethan Hawke (Jedna z najlepszych ról Ethana Hawke'a. - Interview Magazine)

Zwiastun filmu

16.11.2017, godz. 19:00 - Jestem Rosa

Reżyseria: Laís Bodanzky

Scenariusz: Laís Bodanzky, Luiz Bolognesi

Obsada: Maria Ribeiro, Clarisse Abujamra, Jorge Mautner

Zdjęcia: Pedro J. Márquez

Producenci: Brazylia

Gatunek: Dramat

Rok produkcji: 2017

Czas trwania: 102 min

Tytuł oryginalny: Como Nossos Pais

 

Ciepło przyjęty na ostatnim festiwalu Berlinale dramat „Jestem Rosa” wpisuje się w rosnący w siłę nurt feministyczny kina iberyjskiego. Emancypacyjny dramat to kolejny obraz autorki kultowej „Siedmiogłowej bestii”, który jest cennym głosem w sprawie równouprawnienia kobiet w patriarchalnych społeczeństwach Ameryki Południowej.

Rosa jest trzydziestoparolatką. Jej rodzice się rozwiedli. Mieszka z własną rodziną w centrum Sao Paulo. Częste wyjazdy jej męża nie są specjalnie lukratywne, więc sama musi utrzymywać siebie i dwie córki. Zamiast skupić się na pisaniu sztuk, co jest jej powołaniem, zarabia na życie tworząc hasła reklamowe.

 

Rosa ma na głowie problemy w swoim związku, kłopoty z różnorakimi zleceniami, a także obowiązek zajmowania się chorowitym ojcem, o artystycznej osobowości, domagającej się ciągle uwagi. Gdy podczas rodzinnego obiadu jej matka ujawnia pewną tajemnicę, uporządkowany dotąd świat Rosy wywraca się do góry nogami. Bohaterka rozpoczyna wewnętrzną wędrówkę celem odkrycia własnej tożsamości. Czy przy okazji odnajdzie także w sobie silną, niezależną kobietę?

 

NAGRODY I FESTIWALE:

2017 – Nagroda Teddy na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie (nominacja)

2017 – Nagroda Publiczności w sekcji „Panorama” na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie (nominacja)

2017 – Festiwal Filmowy w Gramado – najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepsza aktorka (Maria Ribeiro), najlepszy aktor (Paulo Vilhena), najlepsza żeńska rola drugoplanowa (Clarisse Abujamra), najlepszy montaż (nagrody główne)

2017 – Paris Brazilian Film Festival – najlepszy film (nagroda publiczności)

2017 – Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW

Zwiastun filmu

30.11.2017, godz. 19:00 - The square

Reżyser: Ruben Östlund

Występują: Elisabeth Moss, Dominic West, Claes Bang, Terry Notary

Kraj produkcji: Szwecja, Niemcy, Francja, Dania

Rok produkcji: 2017

Gatunek: komedia

Czas trwania: 142 min. 

 

„Fantastyczna wyobraźnia! Niesamowicie śmieszny film! Mógłbym go oglądać bez końca.” – Pedro Almodóvar

Co łączy przystojnego kuratora muzeum w Sztokholmie, zafascynowaną nim amerykańską dziennikarkę, małego chłopca, którego niesłusznie posądzono o kradzież, oraz udającego małpę artystę?

„The Square” to czarna komedia nagrodzona Złotą Palmą festiwalu w Cannes. Film Rubena Östlunda („Turysta”), z Elisabeth Moss (seriale „Opowieść podręcznej” i „Tajemnice Laketop”), Dominikiem Westem („Dumni i wściekli”) i Claesem Bangiem w rolach głównych, wywołał zachwyty i dziki śmiech podczas pokazu w Cannes. Śmiali się widzowie i śmiało się jury, w którym o nagrodach decydowali Pedro Almodóvar, Maren Ade, Paolo Sorrentino i Park Chan-wook. Östlund serią komicznych sytuacji sportretował współczesny świat, doprowadzając do czołowego zderzenia politycznej poprawności z tym, co w każdym z nas dzikie i zwierzęce. Oferując nieoczekiwany bonus w postaci jednej z najśmieszniejszych erotycznych scen roku – a może nawet wszech czasów – szwedzki reżyser stworzył jeden z najzabawniejszych filmów pokazanych i wyróżnionych główną nagrodą najważniejszego festiwalu filmowego na świecie.

Christian (Claes Bang) ma wszystko pod kontrolą. Jest atrakcyjnym mężczyzną o wielkim uroku osobistym. Niedawno się rozwiódł i lubi wdawać się w niezobowiązujące romanse, a młoda amerykańska dziennikarka (Elisabeth Moss) może okazać się jego nowym trofeum. Na co dzień Christian jest dyrektorem prestiżowego muzeum sztuki nowoczesnej, co daje mu władzę i idealną pozycję społeczną. Do tego przykładnie opiekuje się córkami, jeździ kosztującą fortunę Teslą i wspomaga potrzebujących - zwłaszcza, jeśli nie wymaga to od niego zbyt dużego wysiłku. Jednak podczas przygotowań do premiery instalacji „The Square”, z którą wiąże ogromne nadzieje, utrzymanie starannie pielęgnowanego wizerunku okaże się być dla niego nie lada wyzwaniem.

„The Square” to przewrotne, błyskotliwe kino niedające się w żaden sposób zaszufladkować. Tadeusz Sobolewski na łamach „Gazety Wyborczej” pisał, że ten wybitny film to kino nieludzko śmieszne i okrutnie autoironiczne.

Zwiastun filmu

(Opisy filmów na podstawie materiałów promocyjnych dystrybutora)

 

Seanse filmowe organizowane przez Dyskusyjny Klub Filmowy „Ósemka” odbywają się we włocławskim Multikinie. Cena biletu wynosi 12 zł.

 

Dodatkowe informacje