Dyskusyjny Klub Filmowy „Ósemka”

 

DKF Ósemka stanowi sekcję kulturalną Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Jego celem jest popularyzacja kultury filmowej i wartościowych zjawisk artystycznych, spotkania z teoretykami, krytykami, twórcami filmowymi, ludźmi sztuki, nauki, a także kształtowanie aktywnego widza, rozumiejącego współczesny język filmowy, widza wykształconego i świadomego problemów współczesnego świata. Celem przeglądu filmów jest zapoznanie się z dorobkiem kinematografii polskiej i światowej poprzez prezentacje laureatów nagród filmowych. Projekcje utworów o wysokich walorach artystycznych (filmy fabularne jak i dokumentalne) poprzedzone fachową prelekcją i zakończone dyskusją, sprzyjają wyrabianiu właściwych kryteriów oceny filmów, a także poszerzają wiedzę o współczesnym świecie i jego problemach. 

 

Klub Ósemka skupia miłośników sztuki filmowej, którzy chcą pogłębić wiedzę w tej dziedzinie, a także biorą czynny udział w popularyzowaniu wartościowych zjawisk artystycznych. Jest jedynym klubem filmowym działającym we Włocławku, dającym możliwość poznania filmów, które nie znajdują się w powszechnej dystrybucji kinowej. Jest to także jedno z niewielu miejsc w naszym mieście, gdzie można się spotkać i podyskutować z wybitnymi twórcami filmowymi, a także krytykami i publicystami. Na każdy seans, do działającego od lutego 2008 roku klubu filmowego przychodzi średnio około 100 osób. Jako DKF zrzeszony w Polskiej Federacji DKF-ów, mamy możliwości praktycznie nieograniczonego dostępu do szerokiego zakresu filmów, o wielotematycznych problemach poruszanych w kinematografii całego świata. 

Dyskusyjny Klub Filmowy założony został w 2008 roku przy Włocławskim Towarzystwie Wioślarskim, z inicjatywy Prezesa Roberta Kowalskiego i dzięki zaangażowaniu i pomocy Pana Senatora Andrzeja Persona oraz Izabeli Trojanowskiej. Nazwa Ósemka pochodzi od określenia osady wioślarskiej oraz taśmy filmowej.

 

DKF „Ósemka współpracuje z Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Włocławka oraz dystrybutorami filmów takimi jak Gutek Film, Filmoteka Narodowa i oddziałem Multikina we Włocławku. Znaczący wpływ na działalność DKF Ósemka ma również były prezes WTW - Robert Kowalski, były Szef Redakcji Publicystycznej i Kulturalnej I Programu TVP oraz Redaktor Naczelny Telewizyjnego Tygodnika PEGAZObecnie działalność DKF 8 animuje Izabela Trojanowska, która z Robertem Kowalskim współtworzyła DKF. 

Wśród naszych gości byli min. Joanna Piotrowska, Kinga Dunin, Kazimiera Szczuka, Sylwia Chutnik, Joanna Lora, Katarzyna Bratkowska, Paul Newbary, Henryka Krzywonos, Maciej Nowak, przedstawicielki fundacji "Rodzić po ludzku". Aktualnie sponsorem DKF Ósemka jest GUALA CLOSURES DGS POLAND S.A. 

 

Projekcje organizowane są we włocławskim Multikinie, w czwartki, dwa razy w miesiącu. Bilety w cenie 12 zł, można nabywać w siedzibie klubu wioślarskiego przy ul. Piwnej 3 oraz bezpośrednio przed seansem w kinie.

 

Dodatkowe informacje